Отдавна се подготвям за тази публикация. Събирах информация и подходящи снимки, които да подкрепят позицията ми на верен привърженик на шперплата като материал за изработване на мебели, а и не само - използва се за изработване на най-различни детайли на интериора: поставки, дръжки, закачалки, рамки, часовници и др. А приложението му при детските стаи е все по-често срещано.
За тези, които не са наясно, шперплатът е получен при слепване на 3 или повече листове развиван фурнир при взаимноперпендикулярно разположение на направленията на дървесните влакна. Това го прави здрав и устойчив на натоварване.
Плоскостите от шперплат могат допълнително да са фурнироват (напр. шперплат бреза с дъбов фурнир) или ламинарат в цвят, както е при тази кухня:
В случай, че сте избрали вашите мебели да се изработят от шперплат с естествено покритие (виж следващите две снимки), е препоръчително веднъж на 1-2 години да третирате повърхността на шперплата с масло, за да се поддържа в добър вид. Друг вариант е да се лакира, тогава видът му става по-гладък като може да бъде с ефект на гланц и мат.
От гледна точка на цена, шперплатът е по-скъп от ПДЧ. Това беше една от причините, когато обзавеждахме дома ни, да направим само една стая с мебели от шперплат. За моя радост това е моят кабинет, който също така се ползва и като стая за гости. Показвам две снимки оттам.
Тук добавихме дръжки от шперплат:)
И в крайна сметка - защо шперплатът ми е фаворит?
Естествените дървесни нюанси на шперплата са меки и топли. Той не се натрапва в интериора, а "потъва" и не създава усещане за претрупаност. Лесно се комбинира с различни цветове и материали. Предоставя възможност за лесна обработка, изрязване на фигури, без това да налага последващо кантиране, а напротив самият кант, сам по себе си, е интересен и поради тази причина е търсен ефект. Може да се използва за всякакъв вид помещения. Освен в жилища, се среща в офиси, детски градини, училища и т.н.
Е, как да не го харесваш?!
Следват снимки от жилищни интериори с участието на шперплата.
Намира приложение и при обзавеждане на бани.
А някои ползватели дори го избират като единствен материал при изграждане на интериора.
Ето и няколко нежилищни пространства, където отново е използван шперплатът.
Преди да завърша тази статия няма как да пропусна да отбележа и всеизвестни примери на мебели от формован шперплат. Избрах емблематични столове и кресла, които се предлагат от 50-те години на миналия век и са 100 % актуални към днешна дата. Дизайнът е на Charles and Ray Eames. Цените им не са "по джоба на всеки", но за сметка на това фабрики в Китай произвеждат техни реплики на близо 10 пъти по-ниски цени. Вие избирате...
До нови срещи!
コメント